CORRECTED RESULTS - ALSO INCLUDES PRELIMS AND SEMIS. Click here for Initial Seeds.
05/19/07 Men's Track & Field Meet Results PAGE 1
Regionals AT CEDAR SPRINGS 05/18/07 OUTDOOR *** FINAL SCORING ***
1. Whitehall 114.00 9. Grand Rapids Forest Hills Eastern 33.00 2. Grand Rap. Forest Hills Northern 98.50 10. Cedar Springs 24.50 3. Sparta 68.50 11. Grand Rapids Kenowa Hills 23.00 4. Coopersville 52.50 12. Fruitport 23.00 5. Grant 51.00 13. Belding 19.00 6. Fremont 45.00 14. Spring Lake 17.50 7. Comstock Park 37.00 15. Howard City Tri County 11.00 8. Muskegon Orchard View 35.50 16. Grand Rapids Creston 10.00
EVENT RESULTS
1. SHOT PUT FINAL 1. Kevin Dexter Muskegon Orchard View 56'01.00" 2. Josef Stachowicz Whitehall 52'02.75" 3. Josh Smith Grand Rap. Forest Hills Northern 52'01.00" 4. Adam Setterbo Spring Lake 49'06.00" 5. Ryan VanBergen Whitehall 49'02.75" 6. DJ Lillibridge Coopersville 48'03.50" 7. Jeremy Schreiber Cedar Springs 47'10.75" 8. Corey Kulak Cedar Springs 44'06.50" 9. Ryan Penland Sparta 44'03.75" 10. Bryan Koster Coopersville 44'03.25" 11. Mark Lomasney Grand Rap. Forest Hills Northern 44'01.25" 12. Ed Henry Sparta 42'06.00" 13. Ben Logan Grand Rapids Forest Hills Eastern 42'06.00" 14. Ryan Hanks Muskegon Orchard View 42'04.00" 15. Matt Taggart Fremont 42'02.25" 16. GARRETT HOSKINS Grand Rapids Creston 42'01.50" 17. Jason Christensen Grand Rapids Kenowa Hills 41'10.75" 18. Travis Kusmerski Comstock Park 41'05.75" 19. Joe Pascoe Grant 40'10.50" 20. Brandon Nielsen Belding 40'06.75" 21. Matt Brecheisen Grand Rapids Kenowa Hills 40'01.50" 22. IAN ARMSTRONG Fruitport 39'09.50" 23. Jake Wagner Belding 38'01.50" 24. TERRY SMITH Grand Rapids Creston 37'04.25" 25. Geoff Kartes Fremont 37'03.50" 26. Evan Schumann Grant 36'05.00" 27. Alex Sarros Grand Rapids Forest Hills Eastern 35'02.75" 28. Doug VanBeck Comstock Park 33'10.50" 29. Mark Johnson Howard City Tri County 30'10.25" 30. Ryan Johnson Howard City Tri County 28'08.50" 31. Alex Colville Spring Lake NF
2. DISCUS FINAL 1. Ryan VanBergen Whitehall 151'01.00" 2. Rick Laug Coopersville 151'01.00" 3. Josef Stachowicz Whitehall 149'10.00" 4. Kevin Dexter Muskegon Orchard View 144'01.00" 5. Sam Taber Cedar Springs 140'06.00" 6. Matt Luce Spring Lake 138'06.00" 7. Aaron Clark Comstock Park 138'05.00" 8. Josh Smith Grand Rap. Forest Hills Northern 135'02.00" 9. Dan Hanks Muskegon Orchard View 132'10.00" 10. Jeremy Schreiber Cedar Springs 127'01.00" 11. Joe Pascoe Grant 125'00.00" 12. IAN ARMSTRONG Fruitport 124'01.00" 13. Mark Lomasney Grand Rap. Forest Hills Northern 123'09.00" 14. DJ Lillibridge Coopersville 122'08.00" 15. Matt Taggart Fremont 122'01.00" 16. Brandon Nielsen Belding 117'05.00" 17. Ed Henry Sparta 116'03.00" 18. TERRY SMITH Grand Rapids Creston 115'11.00" 19. Zack Derks Fremont 115'03.00" 20. Tyler Jacobson Grant 115'03.00" 21. Jason Christensen Grand Rapids Kenowa Hills 114'03.00" 22. Ryan Penland Sparta 111'10.00" 23. Bruce Shelton Spring Lake 109'05.00" 24. Jason Gardner Grand Rapids Forest Hills Eastern 108'07.00" 25. Doug VanBeck Comstock Park 106'08.00" 26. Josh Morrison Belding 106'06.00" 27. Matt Brecheisen Grand Rapids Kenowa Hills 106'01.00" 28. Ben Logan Grand Rapids Forest Hills Eastern 103'00.00" 29. Mark Johnson Howard City Tri County 85'11.00" 30. Carl Scheuder Howard City Tri County 80'07.00"
3. LONG JUMP FINAL 1. Dominic Fox Muskegon Orchard View 21'01.00" 2. Caleb UeckerHerman Comstock Park 20'07.00" 3. Dustin Freeman Grand Rapids Kenowa Hills 20'06.00" 4. Kenny Tuffelmire Grant 20'03.00" 5. Matt Kammers Howard City Tri County 20'01.00" 6. Brian Hughes Grand Rapids Creston 20'00.50" 7. EVEST BRIGGS Fruitport 20'00.00" 8. CJ Davis Grand Rapids Forest Hills Eastern 19'11.50" 9. Chris Kendro Spring Lake 19'09.00" 10. Jordan Kelly Cedar Springs 18'10.00" 11. Carl Brooks Grand Rapids Creston 18'08.50" 12. Nick Novakoski Grand Rapids Kenowa Hills 18'08.00" 13. Jordan Harris Coopersville 18'04.00" 14. Mike Donahue Whitehall 18'03.00" 15. Taylor Laug Coopersville 18'03.00" 16. Dustin Helsel Cedar Springs 18'02.00" 17. Zack Derks Fremont 18'01.50" 18. David Crawford Grand Rap. Forest Hills Northern 18'01.00" 19. Eric Griggs Grand Rap. Forest Hills Northern 17'11.50" 20. Will Mac Tavish Howard City Tri County 17'08.00" 21. Devon Fairman Sparta 17'04.00" 22. Bryan Saunders Whitehall 17'03.00" 23. Nate LaLone Belding 17'02.00" 24. Kyle Lower Fremont 17'02.00" 25. Chris Wierengo Grand Rapids Forest Hills Eastern 17'01.00" 26. Matt Phillips Sparta 16'08.00" 27. Aaron Edlund Comstock Park 16'06.50"
4. HIGH JUMP FINAL 1. James Hughes Belding 6'06.00" 2. Bo Thornton Grant 6'04.00" 3. Kenny Tuffelmire Grant 6'04.00" 4. Eric Griggs Grand Rap. Forest Hills Northern 6'02.00" 5. Kory Jonker Belding 6'00.00" 6. Joe Klimowicz Whitehall 6'00.00" 7. Max Wright Belding 5'10.00" 8. Mike Donahue Whitehall 5'10.00" 9.T Alec Beattie Fremont 5'07.02" .T John Wierengo Grand Rapids Forest Hills Eastern 5'07.02" 11.T Andrew Barrett Whitehall 5'07.01" .T Tom Borgeling Grand Rap. Forest Hills Northern 5'07.01" .T Joe Pascoe Grant 5'07.01" 14.T Chad Setterbo Spring Lake 5'07.00" .T Aaron Clark Comstock Park 5'07.00" .T Zach Watts Belding 5'07.00" 17. Brian Wilterink Grand Rapids Forest Hills Eastern NF 18. Geoff Sedgley Muskegon Orchard View NF 19. Tyler MacDonald Cedar Springs NF 20. Caleb Levy Sparta NF 21. Dillon Potter Whitehall NF 22. Chris Kendro Spring Lake NF
5. POLE VAULT FINAL 1. Derek Decker Fremont 12'08.00" 2. Joel Trout Grand Rap. Forest Hills Northern 12'08.00" 3. Blake Waldecker Coopersville 12'04.00" 4.T Josh Patterson Sparta 11'10.00" .T Zack Cunningham Grand Rap. Forest Hills Northern 11'10.00" 6. KEVIN MCCAULEY Fruitport 11'10.00" 7. Cameron Alvesteffer Cedar Springs 11'04.00" 8.T CR Mohrhardt Spring Lake 11'04.00" .T Brent Dahl Cedar Springs 11'04.00" 10.T Elijah Troost Comstock Park 10'07.02" .T Jace Learn Spring Lake 10'07.02" 12.T Brian Wilterink Grand Rapids Forest Hills Eastern 10'07.01" .T Kyle Johnson Whitehall 10'07.01" .T Kyle Lacy Grant 10'07.01" .T Nathan Weeks Belding 10'07.01" 16.T Zak Chickering Belding 10'07.00" .T Jason Smith Fremont 10'07.00" 18. Josh Armstrong Muskegon Orchard View NF 19. Mike Steffens Howard City Tri County NF 20. Ben Kruger Howard City Tri County NF 21. Nate Lillibridge Coopersville NF 22. Adrian Rios Muskegon Orchard View NF 23. Zach Hall Whitehall NF 24. David Petrekovich Sparta NF 25. BLAKE KELLY Fruitport NF 26. Ron Lewis Grant NF
6. 3200 METER RELAY FINAL 1. Sparta (A) 8:04.00 (Brad Dauber,Alex Matthews,Eric Stouten,Adam Yost) 2. Grant (A) 8:04.70 (Kolin Stickney,Jake Curtis,Brian Greenhoe,Isaiah VanDoorne) 3. Fremont (A) 8:19.40 (James Lanciaux,Andrew Zahrt,Erik Westbrook,Mike Morgan) 4. Grand Rapids Forest Hills Eastern (A) 8:20.30 (Max Dixon,Louis Albertini,Seth Bjorlie,Alex Bergquist) 5. Whitehall (A) 8:21.50 (Jeff Bassett,Andrew Ketchum,Kyle Johnson,Kevin Squire) 6. Coopersville (A) 8:28.70 (Brian Young,Mike Noel,Allan Adams,Ryan Ayala) 7. Cedar Springs (A) 8:39.70 (Tyler Case,Cory Draves,Achrim Tillbrooke,Tylor Smith) 8. Grand Rap. Forest Hills Northern (A) 8:42.50 (Andrew Stepanovich,Matt McSween,Barret Vollmer,Alex Mead) 9. Spring Lake (A) 9:03.00 (Mike Latsch,Danie Josey,Jeff Garrison,Steven Kramer) 10. Belding (A) 9:25.80 (Kevin Clinton,Blayk Robach,Dayton Loper,Joe Conley) 11. Muskegon Orchard View NF (Isaiah Stone,Jessie Ward,Josh Rhines,Todd Pearson)
7. 110M HURDLES PRELIM 1 1. Josh Hembrough Grand Rap. Forest Hills Northern 13.60 2. Brett Pfahler Coopersville 16.10 3. Caleb UeckerHerman Comstock Park 16.20 4. KEVIN MCCAULEY Fruitport 17.60 5. Taylor Womack Sparta 17.70 6. Ethan McCarthy Fremont 18.70 7. Corey Green Grant 19.50
PRELIM 2 1. Mitch Hausman Coopersville 15.90 2. CJ Davis Grand Rapids Forest Hills Eastern 17.10 3. Alex Feravich Cedar Springs 17.20 4. Jon Ritchie Spring Lake 17.21 5. Troy Bowditch Comstock Park 18.30 6. Blaine Davis Grant 18.90
PRELIM 3 1. D'Angelo Foster Muskegon Orchard View 16.40 2. Heath Carpenter Whitehall 16.40 3. Nathan Weeks Belding 17.10 4. Grant Baker Spring Lake 17.50 5. Pat Fagan Sparta 18.90 6. Josh Urias Howard City Tri County 19.00
PRELIM 4 1. Ethan Post Coopersville 16.20 2. Christian Bach Belding 17.20 3. Brent Dahl Cedar Springs 17.50 4. Mark Boulet Whitehall 19.00
SEMI-FINAL 1 1. Josh Hembrough Grand Rap. Forest Hills Northern 13.90 2. Caleb UeckerHerman Comstock Park 15.80 3. Ethan Post Coopersville 15.80 4. Brett Pfahler Coopersville 16.00 5. Christian Bach Belding 16.20 6. Jon Ritchie Spring Lake 17.90 7. Brent Dahl Cedar Springs 18.10 8. Mark Boulet Whitehall 18.20
SEMI-FINAL 2 1. Mitch Hausman Coopersville 15.70 2. CJ Davis Grand Rapids Forest Hills Eastern 16.10 3. Heath Carpenter Whitehall 16.20 4. D'Angelo Foster Muskegon Orchard View 16.20 5. Alex Feravich Cedar Springs 17.40 6. Grant Baker Spring Lake 17.90 7. KEVIN MCCAULEY Fruitport 18.10 8. Nathan Weeks Belding 20.00
FINAL 1. Josh Hembrough Grand Rap. Forest Hills Northern 13.60 2. Mitch Hausman Coopersville 15.30 3. Ethan Post Coopersville 15.30 4. D'Angelo Foster Muskegon Orchard View 15.60 5. Caleb UeckerHerman Comstock Park 15.90 6. Heath Carpenter Whitehall 16.00 7. Brett Pfahler Coopersville 16.30 8. CJ Davis Grand Rapids Forest Hills Eastern 17.10
8. 100 METER DASH PRELIM 1 1. Cameron Piszczek Whitehall 11.30 2. Brandon VanDriel Sparta 11.30 3. Tyler VanBergen Whitehall 11.30 4. Ron Lewis Grant 11.30 5. Keenan Zost Grand Rapids Kenowa Hills 11.70 6. Cliff Jones Spring Lake 11.70
PRELIM 2 1. Tony Miller Whitehall 11.70 2. DEE BEANE Fruitport 11.70 3. Dustin Helsel Cedar Springs 11.90 4. Gabe Vickey Fremont 11.90 5. Cliff Washington Grand Rapids Forest Hills Eastern 11.90 6. Matt Behrens Sparta 12.30 7. Tom Ross Muskegon Orchard View 12.50
PRELIM 3 1. Tony Fountain Whitehall 11.40 2. Trent Jackson Grand Rapids Forest Hills Eastern 11.70 3. Eric Chunn Cedar Springs 11.80 4. Mark Walker Grand Rapids Forest Hills Eastern 11.80 5. Jason Maxson Fremont 11.90 6. Daniel Dykstra Comstock Park 11.90 7. Coty Taylor Howard City Tri County 12.50
PRELIM 4 1. Joe Champion Grand Rap. Forest Hills Northern 11.40 2. Eric Evans Grant 11.60 3. James Hughes Belding 11.70 4. Andrew Alt Grand Rapids Kenowa Hills 11.90 5. Nate LaLone Belding 12.20 6. Cameron DeWitt Howard City Tri County 15.70
SEMI-FINAL 1 1. Brandon VanDriel Sparta 11.10 2. DEE BEANE Fruitport 11.30 3. Trent Jackson Grand Rapids Forest Hills Eastern 11.40 4. Dustin Helsel Cedar Springs 11.50 5. Tyler VanBergen Whitehall 11.60 6. Cameron Piszczek Whitehall 11.60 7. Ron Lewis Grant 11.70 8. Gabe Vickey Fremont 11.80
SEMI-FINAL 2 1. Tony Fountain Whitehall 11.20 2. Joe Champion Grand Rap. Forest Hills Northern 11.20 3. Tony Miller Whitehall 11.20 4. Eric Chunn Cedar Springs 11.50 5. Andrew Alt Grand Rapids Kenowa Hills 11.80 6. James Hughes Belding 11.80 7. Mark Walker Grand Rapids Forest Hills Eastern 12.00 8. Eric Evans Grant NF
FINAL 1. Brandon VanDriel Sparta 10.70 2. Tony Fountain Whitehall 10.80 3. Joe Champion Grand Rap. Forest Hills Northern 11.10 4. DEE BEANE Fruitport 11.20 5. Tony Miller Whitehall 11.20 6. Trent Jackson Grand Rapids Forest Hills Eastern 11.30 7. Eric Chunn Cedar Springs 11.40 8. Dustin Helsel Cedar Springs 11.80
9. 800 METER RELAY FINAL HEAT 1 1. Grand Rapids Kenowa Hills (A) 1:35.20 (Matt Conaty,Alex Cruz,Mike Bouwhuis,Dustin Freeman) 2. Comstock Park (A) 1:37.00 (Daniel Dykstra,Aaron Edlund,Chris Arsulowicz,Shawn Jackson) 3. Fremont (A) 1:39.00 (Joey Booker,Kyle Lower,Jason Maxson,Sean Hendon) 4. Muskegon Orchard View (A) 1:41.00 (Djon Jones,Tom Ross,Geoff Sedgley,Jessie Ward)
FINAL HEAT 2 1. Grand Rap. Forest Hills Northern (A) 1:30.30 (Tom Borgeling,Joe Champion,Johnnie Young,Josh Hembrough) 2. Whitehall (A) 1:33.10 (Cameron Piszczek,Tony Miller,Joe Brown,Tony Fountain) 3. Fruitport (A) 1:33.90 (JAY ALLEN,DEE BEANE,EVEST BRIGGS,BLAKE KELLY) 4. Grand Rapids Forest Hills Eastern (A) 1:34.30 (Mark Walker,Mark Bradley,Trent Jackson,BJ Klotz) 5. Sparta (A) 1:34.40 (Josh Taylor,Luke Vincent,David Petrekovich,Brandon VanDriel) 6. Coopersville (A) 1:34.50 (Tim Jewell,Nick Siegel,Mitch Hausman,Brett Pfahler)
FINAL 1. Grand Rap. Forest Hills Northern (A) 1:30.30 (Tom Borgeling,Joe Champion,Johnnie Young,Josh Hembrough) 2. Whitehall (A) 1:33.10 (Cameron Piszczek,Tony Miller,Joe Brown,Tony Fountain) 3. Fruitport (A) 1:33.90 (JAY ALLEN,DEE BEANE,EVEST BRIGGS,BLAKE KELLY) 4. Grand Rapids Forest Hills Eastern (A) 1:34.30 (Mark Walker,Mark Bradley,Trent Jackson,BJ Klotz) 5. Sparta (A) 1:34.40 (Josh Taylor,Luke Vincent,David Petrekovich,Brandon VanDriel) 6. Coopersville (A) 1:34.50 (Tim Jewell,Nick Siegel,Mitch Hausman,Brett Pfahler) 7. Grand Rapids Kenowa Hills (A) 1:35.20 (Matt Conaty,Alex Cruz,Mike Bouwhuis,Dustin Freeman) 8. Comstock Park (A) 1:37.00 (Daniel Dykstra,Aaron Edlund,Chris Arsulowicz,Shawn Jackson) 9. Fremont (A) 1:39.00 (Joey Booker,Kyle Lower,Jason Maxson,Sean Hendon) 10. Muskegon Orchard View (A) 1:41.00 (Djon Jones,Tom Ross,Geoff Sedgley,Jessie Ward)
10. 1600 METER RUN FINAL 1. Mike Morgan Fremont 4:24.40 2. Isaiah VanDoorne Grant 4:27.20 3. Tyler Emmorey Cedar Springs 4:28.60 4. Adam Yost Sparta 4:29.00 5. Nate Dahlgren Sparta 4:34.10 6. Eric Stouten Sparta 4:35.50 7. Alex Bergquist Grand Rapids Forest Hills Eastern 4:36.30 8. BILL STONE Fruitport 4:37.00 9. Adam Gilbert Comstock Park 4:37.50 10. JACOB BATCH Fruitport 4:42.00 11. Garrett Cullen Grand Rapids Forest Hills Eastern 4:48.90 12. Matt McSween Grand Rap. Forest Hills Northern 4:49.40 13. Tyler Case Cedar Springs 4:50.10 14. Luke Baylis Belding 4:53.10 15. Adrian Rios Muskegon Orchard View 4:57.00 16. Blake Rottschafer Spring Lake 4:57.60 17. Nick Marcinkowski Whitehall 4:58.90 18. Kevin Squire Whitehall 5:00.10 19. Alex Mead Grand Rap. Forest Hills Northern 5:02.80 20. Blayk Robach Belding 5:03.40 21. Alex Majeske Grant 5:04.90 22. Danie Josey Spring Lake 5:09.00
11. 400 METER RELAY FINAL HEAT 1 1. Grand Rapids Kenowa Hills (A) 45.30 (Keenan Zost,Dustin Freeman,Andrew Alt,Mike Bouwhuis) 2. Muskegon Orchard View (A) 46.00 (D'Angelo Foster,Djon Jones,Dariris Kidd,Dominic Fox) 3. Sparta (A) 46.40 (Josh Taylor,Cody Stamann,Taylor Womack,Zach Priest) 4. Comstock Park (A) 46.70 5. Belding (A) 46.80 (Caleb Young,Nate LaLone,Zach Scheid,Ryan Barger) 6. Fremont (A) 47.60 (Joey Booker,Gabe Vickey,Jason Maxson,Sean Hendon)
FINAL HEAT 2 1. Grand Rap. Forest Hills Northern (A) 44.60 (Joe Champion,Sammy Salhadar,David Crawford,Johnnie Young) 2. Whitehall (A) 44.80 (Cameron Piszczek,Tyler VanBergen,Terence Durga,Tony Miller) 3. Fruitport (A) 45.10 4. Spring Lake (A) 45.40 (Chris Kendro,Jon Ritchie,Andy Skendrovic,Troy Rosencrants) 5. Grand Rapids Creston (A) 45.40 (LAMAR ARRINGTON,XAVIER CARRANZA,Brian Hughes,GARRETT HOSKINS) 6. Coopersville (A) 46.00 7. Grand Rapids Forest Hills Eastern (A) 46.30 8. Cedar Springs (A) 46.40
FINAL 1. Grand Rap. Forest Hills Northern (A) 44.60 (Joe Champion,Sammy Salhadar,David Crawford,Johnnie Young) 2. Whitehall (A) 44.80 (Cameron Piszczek,Tyler VanBergen,Terence Durga,Tony Miller) 3. Fruitport (A) 45.10 (DEE BEANE,BLAKE KELLY,JAY ALLEN,JAY ALLEN) 4. Grand Rapids Kenowa Hills (A) 45.30 (Keenan Zost,Dustin Freeman,Andrew Alt,Mike Bouwhuis) 5. Spring Lake (A) 45.40 (Chris Kendro,Jon Ritchie,Andy Skendrovic,Troy Rosencrants) 6. Grand Rapids Creston (A) 45.40 (LAMAR ARRINGTON,XAVIER CARRANZA,Brian Hughes,GARRETT HOSKINS) 7.T Muskegon Orchard View (A) 46.00 (D'Angelo Foster,Djon Jones,Dariris Kidd,Dominic Fox) .T Coopersville (A) 46.00 (Paul Adema,Tim Jewell,Blake Waldecker,Taylor Laug) 9. Grand Rapids Forest Hills Eastern (A) 46.30 (Mark Walker,Cliff Washington,CJ Davis,Trent Jackson) 10.T Cedar Springs (A) 46.40 (Dustin Helsel,Jordan Kelley,Austin Mora,Eric Chunn) .T Sparta (A) 46.40 (Josh Taylor,Cody Stamann,Taylor Womack,Zach Priest) 12. Comstock Park (A) 46.70 (Daniel Dykstra,Chris Arsulowicz,Aaron Edlund,Shawn Jackson) 13. Belding (A) 46.80 (Caleb Young,Nate LaLone,Zach Scheid,Ryan Barger) 14. Fremont (A) 47.60 (Joey Booker,Gabe Vickey,Jason Maxson,Sean Hendon)
12. 400 METER DASH FINAL HEAT 1 1. Nick Warner Spring Lake 58.80 2. Brandon Landsberg Howard City Tri County 1:06.10
FINAL HEAT 2 1. Geoff Sedgley Muskegon Orchard View 54.50 2. Grant Baker Spring Lake 54.60 3. Nick Coughlin Cedar Springs 55.50 4. Aaron Claybaugh Sparta 56.00 5. Zack Derks Fremont 56.50 6. Keenan Zost Grand Rapids Kenowa Hills 57.20 7. Kyle Lower Fremont 58.40
FINAL HEAT 3 1. Mario Ruiz de Almiron Comstock Park 53.10 2. MIies Martinez Grand Rapids Forest Hills Eastern 53.20 3. BLAKE KELLY Fruitport 54.20 4. John Wells Grant 55.10 5. Alex Cruz Grand Rapids Kenowa Hills 55.80
FINAL HEAT 4 1. Matt Heinicke Comstock Park 49.90 2. BJ Klotz Grand Rapids Forest Hills Eastern 50.50 3. Joe Brown Whitehall 50.80 4. Tom Borgeling Grand Rap. Forest Hills Northern 51.00 5. David Marmion Grand Rap. Forest Hills Northern 52.80 6. Steve Lucas Grand Rap. Forest Hills Northern 52.90 7. Andrew Barrett Whitehall 53.00 8. Luke Vincent Sparta 53.90
FINAL 1. Matt Heinicke Comstock Park 49.90 2. BJ Klotz Grand Rapids Forest Hills Eastern 50.50 3. Joe Brown Whitehall 50.80 4. Tom Borgeling Grand Rap. Forest Hills Northern 51.00 5. David Marmion Grand Rap. Forest Hills Northern 52.80 6. Steve Lucas Grand Rap. Forest Hills Northern 52.90 7. Andrew Barrett Whitehall 53.00 8. Mario Ruiz de Almiron Comstock Park 53.10 9. MIies Martinez Grand Rapids Forest Hills Eastern 53.20 10. Luke Vincent Sparta 53.90 11. BLAKE KELLY Fruitport 54.20 12. Geoff Sedgley Muskegon Orchard View 54.50 13. Grant Baker Spring Lake 54.60 14. John Wells Grant 55.10 15. Nick Coughlin Cedar Springs 55.50 16. Alex Cruz Grand Rapids Kenowa Hills 55.80 17. Aaron Claybaugh Sparta 56.00 18. Zack Derks Fremont 56.50 19. Keenan Zost Grand Rapids Kenowa Hills 57.20 20. Kyle Lower Fremont 58.40 21. Nick Warner Spring Lake 58.80 22. Brandon Landsberg Howard City Tri County 1:06.10
13. 300M INTERM. HURDLES FINAL HEAT 1 1. Chris Wierengo Grand Rapids Forest Hills Eastern 47.10 2. Daniel Plottel Grant 49.00
FINAL HEAT 2 1. John Wierengo Grand Rapids Forest Hills Eastern 43.70 2. Josh Urias Howard City Tri County 44.60 3. Mickey Chase Cedar Springs 45.60 4. Andrew Alt Grand Rapids Kenowa Hills 46.30 5. Sam Johnson Fremont 46.50 6. Juan Soliz Grant 49.10
FINAL HEAT 3 1. Brett Pfahler Coopersville 42.20 2. Alex Feravich Cedar Springs 43.00 3. Kyle Szczepanick Grand Rap. Forest Hills Northern 43.90 4. David Petrekovich Sparta 44.20 5. Matt Brecheisen Grand Rapids Kenowa Hills 45.30 6. Taylor Womack Sparta 45.30
FINAL HEAT 4 1. Josh Hembrough Grand Rap. Forest Hills Northern 38.30 2. Tony Fountain Whitehall 38.70 3. Caleb UeckerHerman Comstock Park 40.70 4. Troy Rosencrants Spring Lake 40.80 5. Heath Carpenter Whitehall 42.30 6. Mitch Hausman Coopersville 42.60 7. Jon Ritchie Spring Lake 43.10 8. Ethan Post Coopersville 43.40
FINAL 1. Josh Hembrough Grand Rap. Forest Hills Northern 38.30 2. Tony Fountain Whitehall 38.70 3. Caleb UeckerHerman Comstock Park 40.70 4. Troy Rosencrants Spring Lake 40.80 5. Brett Pfahler Coopersville 42.20 6. Heath Carpenter Whitehall 42.30 7. Mitch Hausman Coopersville 42.60 8. Alex Feravich Cedar Springs 43.00 9. Jon Ritchie Spring Lake 43.10 10. Ethan Post Coopersville 43.40 11. John Wierengo Grand Rapids Forest Hills Eastern 43.70 12. Kyle Szczepanick Grand Rap. Forest Hills Northern 43.90 13. David Petrekovich Sparta 44.20 14. Josh Urias Howard City Tri County 44.60 15. Matt Brecheisen Grand Rapids Kenowa Hills 45.30 16. Taylor Womack Sparta 45.30 17. Mickey Chase Cedar Springs 45.60 18. Andrew Alt Grand Rapids Kenowa Hills 46.30 19. Sam Johnson Fremont 46.50 20. Chris Wierengo Grand Rapids Forest Hills Eastern 47.10 21. Daniel Plottel Grant 49.00 22. Juan Soliz Grant 49.10
14. 800 METER RUN FINAL HEAT 1 1. Mike Latsch Spring Lake 2:06.50 2. David Boluyt Grand Rapids Kenowa Hills 2:08.10 3. Brice Mora Comstock Park 2:08.60 4. Cory Draves Cedar Springs 2:09.70 5. Andrew Ketchum Whitehall 2:10.30 6. Steven Kramer Spring Lake 2:10.90 7. Dan Collins Grand Rapids Kenowa Hills 2:11.40 8. Coty Taylor Howard City Tri County 2:14.90 9. Andrew Stepanovich Grand Rap. Forest Hills Northern 2:15.30 10. Kevin Clinton Belding 2:17.10 11. Dayton Loper Belding 2:17.50
FINAL HEAT 2 1. Jeff Bassett Whitehall 1:59.70 2. Brad Dauber Sparta 2:00.40 3. CJ Blanchard Howard City Tri County 2:02.70 4. Kolin Stickney Grant 2:03.00 5. Alex Matthews Sparta 2:03.30 6. Isaiah Stone Muskegon Orchard View 2:03.70 7. Matt McSween Grand Rap. Forest Hills Northern 2:04.50 8. Max Dixon Grand Rapids Forest Hills Eastern 2:05.10 9. CHAD THOMAS Fruitport 2:05.70 10. JAKE BOONE Fruitport 2:06.00 11. Adam Leenheer Grand Rapids Forest Hills Eastern 2:06.20 12. Brian Young Coopersville 2:06.90 13. Tylor Smith Cedar Springs 2:07.70 14. Mike Noel Coopersville 2:07.80
FINAL 1. Jeff Bassett Whitehall 1:59.70 2. Brad Dauber Sparta 2:00.40 3. CJ Blanchard Howard City Tri County 2:02.70 4. Kolin Stickney Grant 2:03.00 5. Alex Matthews Sparta 2:03.30 6. Isaiah Stone Muskegon Orchard View 2:03.70 7. Matt McSween Grand Rap. Forest Hills Northern 2:04.50 8. Max Dixon Grand Rapids Forest Hills Eastern 2:05.10 9. CHAD THOMAS Fruitport 2:05.70 10. JAKE BOONE Fruitport 2:06.00 11. Adam Leenheer Grand Rapids Forest Hills Eastern 2:06.20 12. Mike Latsch Spring Lake 2:06.50 13. Brian Young Coopersville 2:06.90 14. Tylor Smith Cedar Springs 2:07.70 15. Mike Noel Coopersville 2:07.80 16. David Boluyt Grand Rapids Kenowa Hills 2:08.10 17. Brice Mora Comstock Park 2:08.60 18. Cory Draves Cedar Springs 2:09.70 19. Andrew Ketchum Whitehall 2:10.30 20. Steven Kramer Spring Lake 2:10.90 21. Dan Collins Grand Rapids Kenowa Hills 2:11.40 22. Coty Taylor Howard City Tri County 2:14.90 23. Andrew Stepanovich Grand Rap. Forest Hills Northern 2:15.30 24. Kevin Clinton Belding 2:17.10 25. Dayton Loper Belding 2:17.50
15. 200 METER DASH PRELIM 1 1. Tony Fountain Whitehall 23.30 2. Matt Kammers Howard City Tri County 23.70 3. Johnnie Young Grand Rap. Forest Hills Northern 23.90 4. Dustin Helsel Cedar Springs 24.00 5. Mark Bradley Grand Rapids Forest Hills Eastern 24.30 6. Jason Maxson Fremont 25.00
PRELIM 2 1. XAVIER CARRANZA Grand Rapids Creston 23.70 2. Brandon VanDriel Sparta 24.10 3. Trent Jackson Grand Rapids Forest Hills Eastern 24.20 4. Eric Evans Grant 24.60 5. Will Mac Tavish Howard City Tri County 24.70 6. Joey Booker Fremont 26.20
PRELIM 3 1. BJ Klotz Grand Rapids Forest Hills Eastern 23.50 2. Tim Jewell Coopersville 23.90 3. Mike Bouwhuis Grand Rapids Kenowa Hills 24.20 4. Tom Ross Muskegon Orchard View 25.20 5. Justin Lang Sparta 25.60 6. Zachary Yeo Cedar Springs 26.00
PRELIM 4 1. Dominic Fox Muskegon Orchard View 24.00 2. Matt Heinicke Comstock Park 24.10 3. Cameron Piszczek Whitehall 24.30 4. Andy Skendrovic Spring Lake 24.40 5. Jake Mikula Grant 25.20 6. Zach Scheid Belding 25.90
SEMI-FINAL 1 1. Tony Fountain Whitehall 22.40 2. Matt Heinicke Comstock Park 23.00 3. Matt Kammers Howard City Tri County 23.40 4. Johnnie Young Grand Rap. Forest Hills Northern 23.50 5. Cameron Piszczek Whitehall 23.90 6. Dustin Helsel Cedar Springs 24.40 7. Tom Ross Muskegon Orchard View 25.00
SEMI-FINAL 2 1. Brandon VanDriel Sparta 22.60 2. XAVIER CARRANZA Grand Rapids Creston 23.30 3. BJ Klotz Grand Rapids Forest Hills Eastern 23.30 4. Tim Jewell Coopersville 23.50 5. Eric Evans Grant 23.50 6. Mike Bouwhuis Grand Rapids Kenowa Hills 23.60 7. Trent Jackson Grand Rapids Forest Hills Eastern 24.40 8. Andy Skendrovic Spring Lake 24.50
FINAL 1. Tony Fountain Whitehall 22.00 2. Brandon VanDriel Sparta 22.30 3. Tim Jewell Coopersville 22.90 4. Matt Heinicke Comstock Park 22.90 5. XAVIER CARRANZA Grand Rapids Creston 23.00 6. Johnnie Young Grand Rap. Forest Hills Northern 23.10 7. BJ Klotz Grand Rapids Forest Hills Eastern 23.40 8. Matt Kammers Howard City Tri County 23.60
16. 3200 METER RUN FINAL 1. James Lanciaux Fremont 9:24.80 2. Reed Kamyszek Grand Rapids Kenowa Hills 9:30.90 3. Isaiah VanDoorne Grant 9:37.20 4. Erik Westbrook Fremont 9:39.60 5. Mike Morgan Fremont 9:40.00 6. Tyler Emmorey Cedar Springs 9:40.90 7. Eric Stouten Sparta 9:43.90 8. Seth Bjorlie Grand Rapids Forest Hills Eastern 9:47.80 9. Ryan Ayala Coopersville 9:53.60 10. ETHAN SIMS Grand Rapids Creston 9:55.30 11. Todd Pearson Muskegon Orchard View 10:08.40 12. Adam Trausch Grand Rapids Kenowa Hills 10:08.80 13. Louis Albertini Grand Rapids Forest Hills Eastern 10:12.00 14. Adam Gilbert Comstock Park 10:12.90 15. Josh Rhines Muskegon Orchard View 10:14.10 16. Kyle Johnson Whitehall 10:27.40 17. Blake Rottschafer Spring Lake 10:38.20 18. Thomas McCutcheon Comstock Park 10:42.30 19. Jason Triplett Grant 10:47.10 20. Glenn Galle Cedar Springs 10:48.20 21. TY BELL Fruitport 10:51.20 22. Nick Lannen Grand Rap. Forest Hills Northern 10:53.70 23. Andy Delodder Sparta 10:57.20 24. Tyler Tidswell Spring Lake 10:57.70 25. Zeth Hearld Grand Rap. Forest Hills Northern 10:58.00 26. RICH SHEPPARD Fruitport 10:58.30 27. Luke Baylis Belding 10:58.90 28. Conner St. John Coopersville 11:00.90 29. Justin Robillard Whitehall 11:13.80
17. 1600 METER RELAY FINAL HEAT 1 1. Grand Rapids Kenowa Hills (A) 3:39.10 2. Comstock Park (A) 3:41.90 3. Fremont (A) 3:42.40 4. Spring Lake (A) 3:43.20 (Nick Warner,Cliff Jones,Grant Baker,Chad Setterbo)
FINAL HEAT 2 1. Grand Rap. Forest Hills Northern (A) 3:25.10 (Tom Borgeling,Steve Lucas,Josh Hembrough,David Marmion) 2. Whitehall (A) 3:26.00 (Andrew Barrett,Jeff Bassett,Joe Brown,Tony Fountain) 3. Sparta (A) 3:29.40 4. Grant (A) 3:29.70 (Eric Evans,Kolin Stickney,Brian Greenhoe,Jake Curtis) 5. Grand Rapids Forest Hills Eastern (A) 3:33.70 6. Belding (A) 3:37.50 (Caleb Young,Max Wright,Christian Bach,Ryan Barger) 7. Muskegon Orchard View (A) 3:40.90 (Isaiah Stone,D'Angelo Foster,Geoff Sedgley,Todd Pearson)
FINAL 1. Grand Rap. Forest Hills Northern (A) 3:25.10 (Tom Borgeling,Steve Lucas,Josh Hembrough,David Marmion) 2. Whitehall (A) 3:26.00 (Andrew Barrett,Jeff Bassett,Joe Brown,Tony Fountain) 3. Sparta (A) 3:29.40 (Luke Vincent,Brad Dauber,Adam Yost,Brandon VanDriel) 4. Grant (A) 3:29.70 (Eric Evans,Kolin Stickney,Brian Greenhoe,Jake Curtis) 5. Grand Rapids Forest Hills Eastern (A) 3:33.70 (MIies Martinez,John Wierengo,Alex Bergquist,BJ Klotz) 6. Belding (A) 3:37.50 (Caleb Young,Max Wright,Christian Bach,Ryan Barger) 7. Grand Rapids Kenowa Hills (A) 3:39.10 (Alex Cruz,Bryan DenHollander,Matt Conaty,David Boluyt) 8. Muskegon Orchard View (A) 3:40.90 (Isaiah Stone,D'Angelo Foster,Geoff Sedgley,Todd Pearson) 9. Comstock Park (A) 3:41.90 (James Brotherton,Brice Mora,Caleb Uecker-Herman,Mario Ruiz de Almiron) 10. Fremont (A) 3:42.40 (Mike Morgan,Kyle Lower,James Lanciaux,Zack Derks) 11. Spring Lake (A) 3:43.20 (Nick Warner,Cliff Jones,Grant Baker,Chad Setterbo)